دانستنی های ساختمان

انواع چهار چوب فلزی

 • چهار چوب فلزی چیست؟

  در پاسخ به این سوال اول، می‌توان گفت به  محل اتصال درب  یا پنجره چهار چوب می‌گویند. امروژه بیشتر از چهارچوب فلزی استفاده می گردد. چهار چوب چوبی بیشتر جنیه ی زیبایی دارد.

  ابعاد استاندارد برای چهارچوب از قبیل اتاق خواب (ارتفاع220در عرض 85)، سرویس  (ارتفاع220در عرض 65یا75) درب واحد ساختمان (ارتفاع 210یا215در عرض110یا105) درب ضد حریق (ارتفاع 210در 105یا110) می‌باشد. چهارچوب فلزی با ابغاد مختلف و گوناگونی می‌توان ساخته شود.

  مزایای چهارچوب فلزی نسبت به چهار چوب چوبی

  نصب سریع و آسان

  مقاوت زیاد در برابر ضربات، خوردگی بر خوردار می‌باشد.

  مقاومت بالا در برابر آتش سوزی از خود نشان می‌دهد.

  قابلیت رنگ پذیری بالا  برخوردار است.

  برای استفاده از چهار چوب فلزی در محیط های مرطوب میتوان از فلز فولاد گالوانیزه یا از رنگ های پوششی جهت جلوگیری از زنگ زدگی و فرسایش فلز جلوگیری کرد.

  انواع چهار چوب فلزی

  1-چهارچوب فلزی ساده

  این نوع چهار چوب ساده ترین و پرترفدارترین چهارچوب فلزی است ،که ساخت آن هم راحت و ساده می‌باشد.اما مقاومت آن زیاد نیست.

  2-چهارچوب فلزی فرانسوی

  این نوع چهار چوب  بیشترین استفاده در درب های  اتاقی  و سرویس و درب ساختمان استفاده میگردد.ورق اسفاده شده چهار چوب فلزی فرانسوی ورق سیاه می‌باشد. رول فرمینگ توسط نورد سرد در قالب چهارچوب فرانسوی تولید می‌گردد.

  3-چهار چوب مکزیکی

  چهار چوب فلزی مکزیکی  که نام دیگر آن چهار چوب قاشقی است که از روی فرم آن گرفته شده است. کاربرد چهارچوب قاشقی در ساخت و ساز بیشتر برای قاب پنجره های pvc و قاب پنجره های فولادی و درب های ورودی ساختمان است.

  تفاوت این دو پروفیل در ظاهر آن ها است. بیش تر تفاوت آن ها در عرض و طول خم کاری آن ها می باشد. پروفیل مکزیکی چون خم کاری بیش تری نسبت به فرانسوی دارد وزن هر یک از شاخه های آن چیزی حدود 15% بیشتر است.

  طول شاخه های چهارچوب فلزی و مکزیکی 6.60 سانتی متر است. وزن هر شاخه با توجه به ضخامت ورق مصرفی متفاوت است.

  به عنوان نمونه چهارچوب مکزیکی با ضخامت 2 میلیمتر و طول شاخه 6.60 وزن 28 تا 29 کیلوگرمی دارد. و در مقابل وزن چهارچوب فلزی فرانسوی با همین ابعاد و ضخامت 24 تا 25 کیلوگرم می باشد.

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *