شرکت مهندسی آدورا فراز آریا دوستدار همیشگی طبیعت

مشخصات فنی درب ضد حریق ایرانی

مشخصات فنی درب ضد حریق شرکت مهندسی آدرا فراز آریا با تایید سازمان آتش نشانی کلیه شهرهای ایران شامل تهران، مشهد، همدان، اراک، تبریز، اصفهان، شیراز و کیش به شرح ذیل می باشد :

1. درب ضد حریق فلزی با تاییده آتش نشانی دارای درب به همراه چهارچوب فلزی می باشد و ضخامت چهارچوب فلزی 1.5 تا 2 میلی متر از ورق های های فولادی می باشد که تمام این موارد توسط واحد آتش آزمایشگاه راه و مسکن و شهرسازی مورد آزمایش قرارگرفته و مورد تائید سازمان آتش سازمان آتش نشانی قرار گرفته است.
2. ورق های فلزی در داخل لنگه درب نیز از صفحات فولادی با ضخامت 1.25 تا 1.5 میلی متر ساخته می شود. در داخل لنگه فلزی نیز استراکچر خاصی وجود دارد به این ترتیب که در قسمت هایی از درب که یرآق آلات و لولای درب ضد حریق فلزی نصب می شود شبکه فلزی داخلی تقویت می شود. البته قابل ذکر است

که شبکه داخلی ورق های فولادی هیدروکربن علاوه بر بحث مقاومت ، موضوع نگهداری و ثابت نگه داشتن مواد داخل در ضد حریق نیز مطرح می باشد که این مواد از قبیل پشم سنگ یا پشم سرامیک می باشد.
3. مهمترین ماده در داخل درب ضد حریق فلزی ، پشم سنگ یا پشم سرامیک استاندارد بدون مواد مضر می باشد که دانسیته ۸۰ تا 120 کیلوگرم بر متر مکعب را دارد و از دمای 850 درجه تا 1200 درجه سیلیسیوس در برابر گرما مقاومت دارد. این پشم سنگ علاوه بر داشتن گواهینامه استاندار از سازمان استاندارد ایران دارای درجه A استاندار نیز می باشد.
4. رنگ رویه درب و چهارچوب از که بصورت رنگ پاشی کوره ایی به روش الکترواستاتیک (قطب های منفی و مثبت جریان الکتریکی بر روی ورق فولادی) صورت می گیرد.
5. از یرآق مورد استفاده می توان به دستگیره Anti panic و لولای مخصوص درب های ضد حریق، آرام بند ، نوار دودبند و دستگیره پشت نام برد که همه ی این موارد توسط سازمان آتش نشانی مورد تایید قرار گرفته است. درزگیر دور لنگه درب نیز نقش بسزایی در جلوگیری از خروج گازها سمی و دود در ساختمان مشتعل دارد و علاوه بر این بدلیل جلوگیری از ورود اکسیژن به محیط باعث کند شدن پروسه اشتعال می شود.

 

یکی از سوالاتی که خریداران از کارشناسان فروش و فنی شرکت مهندسی آدورا فراز آریا می پرسند این است که چهارچوب های درب مقاوم حریق چند مدل می باشند که در پاسخ این مشتریان میتوان بیان کرد که در حال حاضر 3 نوع یا مدل چهارچوب درب ضدحریق توسط تولید کننده های درهای ضدحریق تولید می گردد که رایج ترین و پرنیراژترین آن چارچوب ساده می باشد که با پروفیل تهیه می گردد که حداقل در زمان تولید 1 سانتی متر از فضایی که می بایستی درب ضدحریق نصب گردد کوچکتر تولید می گردد تا اصطلاحا بادخور درب در نظر گرفته میشود و پس از نصب چهارچوب درب این یک سانتیمتر فضای خالی با مصالح ساختمانی مانند ملات و یا ماستیک بند کشی می گردد و سپس پشت چهارچوب درب ضدحریق با ملات یا فوم ضدحریق استاندارد پر میگردد.

مدل دیگر چهارچوب درب ضدحریق میتوان به چهارچوب لبه دار که اصطلاحا  به اسم چهارچوب پروازی نیز نام برده می شود میتوان اشاره نمود که یک سمت چهارچوب درب مقاوم حریق داری لبه پهن تری میباشد که لبه دیوار را پوشش میدهد که این لبه اصولا از 1 سانتی متر تا 5 سانتی متر می باشد که اصولا در سمت نمای درب از لبه استفاده می گردد و دیگر نیاز به بند کشی در سمت نمای درب ضد حریق نمی باشد.

نوع سوم چهارچوب، چارچوب یا فریم کشویی و یا آکاردئونی می باشد که در دو طرف چهارچوب دارای لبه می باشد و بصورت دو تکه مجزا تولید می گردد و در زمان نصب توسط نصاب مونتاژ می گردد.

لازم به ذکر است پشت تمام مدل های چهارچوب درب های مقاوم حریق می بایست با مصالح و یا فوم استاندارد مقاوم حریق مقاوم سازی گردد.

از نظر اقتصادی و تاثیر آن بر روی درب ضد حریق چهارچوب ساده ارزانترین مدل چهارچوب می باشد و چهارچوب کشویی بیشترین تاثیر را بر روی درب ضدحریق دارد.

یکی از مواردی که بر روی قیمت درب ضدحریق تاثیر دارد نوع چهارچوب درب می باشد و در درب ارزان قیمت ضد حریق اصولا از چهارچوب ساده استفاده می شود.

تولیدکننده درب ضد حریق اصولا چهارچوب ساده را پیشنهاد می دهند و خط تولید کارخانه تولید کننده درب حریق بر مبنای چهارچوب های ساده می باشد و برای سایر چهارچوب ها می بایست سفارش تولید داده شود.

از دیگر مواردی که می توان در انتخاب چهارچوب درب ضد حریق می توان مورد نظر قرار به نوع ورق استفاده شده و نوع مقاوم سازی شده چهارچوب و همچنین لولا کذاری درب دقت نمود

چهارچوب درب ضدحریق بدلیل تحمل وزن درب از اهمیت زیادی در انتخاب در برخوردار می باشد و نقش بسزایی در کیفبت درب ضدحریق دارد. که در پایان پیشنهاد می گردد در زمان انتخاب درب ضدحریق به چارچوب درب نیز مانند حساسیت در انتخاب یراق آلات مانند آنتی پنیک، دستگیره و جک آرام بند توجه داشته باشیم.

 

فهرست مطالب

ارتباط با ما

تهران ، خیابان شریعتی، بالاتر از خیابان خواجه عبداله انصاری، کوچه نورمحمدی

02125945

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *