دانستنی های ساختمان

Anodizingچیست؟

 • یکی از ویژگی های مشخص فلز این است که تمایل شدید به خاصیت اکسید شدن دارند که همان زنک زدن می‌باشد.که این لایه اکسیدی باعٍث می‌شود  قسمت های دیگر فلز از خوردگی محافظت گردد.

  آنادایزینگ (Anodizing) یک روش الکتروشیمیای است .این روش مانند افزایش ضخامت لایه اکسیدی که به صورت طبیعی روی سطح فلزات تشکیل میشود می‌ماند.که این روش باعث میشود لایه اکسیدی فلز تا چند هزار برابر افزایش یابد. آنادایزینگ به روش های مختلفی انجام می‌گردد.

  این فرایند بر روی فلزاتی همچون:تیتانیوم ،روی،تنگستن و آلومینیوم اسفاده میگزدد. باید توجه داشت که این روش برای آهن و استیل کاربرد ندارد به دلیل این که این فلزات در حین آنادایزینگ ورقه ورقه میگردد. آنادایزینگ عموما روی فلز آلومینیوم انجام می‌شود. این روش باعث می‌شود که باعث تغییر ساختار کریستالی فلز در نزدیکی سطح و تغییر بافت میکروسکوپی در سطح میگردد. این امر موجب می‌شود که لایه آندی به دلیل متخلخل شدن سطح روی سطح از چسبندگی بسیار مناسبی برخوردار می‌باشد. لایه آنادایز مقاومت خوبی در برابر سایش و خوردگی از خود نشان می دهد.

  براساس روش های گوناگون آنادیزینگ ضخامت لایه اکسیدی بر اساس روش ها ،گوناگون می‌باشد.

  مزیت های روش آنادایزینگ کردن

  1-افزایش چسبندگی و جذب رنگ ها بر فلز

  فلز آنادیزینگ شده لایه اکسیدی آن فعال می‌باشد که باعث رنگ پزیری مناسبتر می‌گردد.

  2- زیبایی در ظاهر فلزات

  لایه اکسیدی که توسط آنادایزینگ تشکیل شده است از رنگ نقره ای و براقیت بسیار خوبی برخوردار است که در برخی از لوازم به دلیل برخوردار بودن  زیبایی نیاز به رنگ کردن نمی‌باشد.

  3-کاهش خوردگی وکاهش اکسید شدن فلز

  همانطور که در بالا گفته شد فلزات تمایل بسیار شدیدی به اکسید شدن دارند که لایه اکسیدی روی فلزات بسیار نازک هستند که در اثر سایش و خراشیدگی از بین میرود ولی زمانی که آنادزینگ روی فلزات انجام شود لایه اکسیدی تا چندین هزاز برابر می‌گردد. همین علت باعث کاخش خوردگی و کاهش اکسید شدن فلز می‌شود.

  4- افزایش بازتاب نور و جذب حرارت

  لایه اکسیدی از طریق آنادایزینگ بیشتر از  0.32 میلیمتر باشد باعث افزایش باز نور و جذب حرارت می‌گردد.

  5-عایق شدن

  فلزی مانند آلومینیوم که اکسید آن خاصیت عایق بودن دارد. بر اساس ضخامت لایه اکسیدی که توسط روش آنادایزینگ ایجاد شده باعث می‌شود که در برابر چندین هزار ولت مقاومت نشان دهد.

  تمامی یراقالات آلومینیومی موجود استفاده شده در شرکت آدورا در درب ضد حریق، درب ضد سرقت، درب اتوماتیک شیشه ای و……. آنادیزینگ شده اند .

  ورق گالوانیزه چیست؟

  در این مطلب به بررسی گالوانیزه غوطه وری گرم می‌پردازیم. که برای رول و ورق ها با ضخامت وابعاد مختلف استفاده می‌گردد.

  در این روش ورق های فولادی در وان مذاب روی فرو رفته و سپس خارج می‌شود که باعث بوجود آمدن پوشش روی می‌گردد.قبل از قوطه ور کردن فولاد در حمام مذاب باید سطح فولاد را تمیز و چربی زدایی کرد و پس از اسید شوری شست و شو تکرار گردد.

  دمای حمام مذاب روی حدود 460درجه سانتیگراد می‌باشد. زمانی که فولاد از مذاب روی خارج می‌گردد روی با جو واکنش نشان میدهد و روی خالص با اکسیژن مخلوط میگردد و اکسید روی را تشکیل می‌دهد. اکسید روی با دی اکسید کربن موجود در جو بیشتر واکنش می دهد که کربنات روی تشکیل می‌دهد ،.پوشش نهایی فولاد می‌باشد.

  موارد استفاده در در ورق گالوانیزه

  ورق های گالوانیزه در پنلها و تابلوهای برق، مجراهای هوا و دودکش ها، ناودان ها و لوله بدنه و سقف سوله ها و درب ضد سرقت و درب ضد حریق و….. استفاده میگردد.

  مزایای استفاده از ورق گالوانیزه

  کاهش هزینه پوشش دهی ،مانند استفده از ضد زنگ دیگر نیاز نیست

  هزینه نگهداری آن کم می‌باشد .

  سالیان طولانی عمر میکند.

  در برابر آسیب مکانیکی از خود مقاومت نشان می‌دهد.

  نواحی کوچک فولاد را در برابر آسیب محافظت میکند.

  هیچ جایگزینی مناسب تر از پوشش گالوانیزه وجود ندارد.

  باغث کاهش زمان در آماده سازی  سطحی و رنگ کاری میگردد.

  زمانی که رق گالوانیزه در محیط های خورنده مانند استخر و دریا و … استفاده گردد تا ده ها سال از خود مقاومت نشان می‌دهد اگر در محیط های مناسب قرار گیرد تا 100 سال آسیبی نخواهد دید.

  . ورق گالوانیزه داخلی که توسط کارخانجات داخلی تولید میگردد، شامل

  ورق گالوانیزه فولاد مبارکه،ورق گالوانیزه کاشان،ورق گالوانیزه هفت الماس،ورق گالوانیزه سمنان،ورق گالوانیزه شهرکرد،ورق گالوانیزه اشتهارد،ورق گالوانیزه سروش.

  ورق گالوانیزه وارداتی که توسط کارخانجات خارجی تولید شده و به کشور وارد می گردد، شامل:

  ورق گالوانیزه جین دال هند، ورق گالوانیزه ایثار هند،ورق گالوانیزه بوشان هند، ورق گالوانیزه امارات، ورق گالوانیزه چین، ورق گالوانیزه قزاق، ورق گالوانیزه اکراین، ورق گالوانیزه بلژیک، ورق گالوانیزه تایوان

  شرکت آدورا از ورق های فولادی گاوانیزه شده در درب ضد سرقت و درب ضد حریق استفاده می کند.

  امتیاز شما

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *