شرکت مهندسی آدورا فراز آریا دوستدار همیشگی طبیعت

شیشه هوشمند

Smart glass یا همان شیشه هوشمند یا شیشه خصوصی نامیده می‌شود.

مترادف های شیشه هوشمند عبارتند از:

 شیشه کنترل نور | شیشه قابل تعویض | رنگ هوشمند | شیشه رنگی | شیشه حریم خصوصی | شیشه دینامیک

تعریف ساده شیشه هوشمند میتوانن گفت که مزان نور منتقل شده به شیشه شفاف را  کنترل کرد. شیشه هوشمند به رفع تضاد های طراحی  و خواسته های کاربردی  مانند متعال کردن نور یا نما و حفظ انرژی و حفظ حریم خصوصی کمک میکند .

شیشه های خوشمند فعال هستند و به مواد استاتیک سنتی اجازه میدهد تا زنده و چند منظوره شوند.این فناوری اجازه می‍‌دهد ،تا اشکال گونگون نور را کنترل کنند .شیشه هوشمند بر اساس فناوری هایی هستند که به مواد شفاف اجازه می‌دهند ،درصورت نیاز،از شفاف به سایه دار یا کاملا مات تغییر کنند.

شیشه های هوشمند میتواند در پنجره ها ،پارتیشن ها،سایر سطوح شفاف در بخش های مختلف از جمله معماری،طراحی داخلی ،خودرو ،پنجره هاو اوازم الکتریکی استفاده کرد.

شیشه های هوشمند فعال و کاربرد رایج آنها عبارتند از:

  • شیشه کریستال مایع پراکنده پلیمری (PDLC)، به عنوان مثال: معمولاً در پارتیشن های خصوصی در صنایع مختلف دیده می شود.
  • شیشه‌های دستگاه ذرات معلق (SPD)، به عنوان مثال: پنجره‌هایی که در خودروها و ساختمان‌ها سایه می‌زنند.
  • شیشه های الکتروکرومیک (EC)، به عنوان مثال: پنجره های روکش دار که به آرامی برای سایه زدن رنگ می شوند.

شیشه های هوشمند با استفاده ازpdlcیspdشامل لایه ای هستند

شیشه هوشمند pdlc از سه لایه تشکیل شده است . دولایه  شش میلیمتری که بین آن لمینیت دو میلمتری قرار می‌گیرد. که توط جریان برق به لمینت مات بودن آن در جند  صدم ثانیه  به شفاف تغییر میکند که این جریان برق توسط کنترل کننده ها یا ترانسفورماتوور کنترل می‌شود.

شیشه هوشمند فعال مبتنی بر فناوری‌های PDLC، SPD و الکتروکرومیک است. به طور خودکار با کنترل کننده ها یا ترانسفورماتورها با زمان بندی یا به صورت دستی عمل می کند. برخلاف ترانسفورماتورها که فقط می‌توانند شیشه را از شفاف به مات تغییر دهند، کنترل‌کننده‌ها می‌توانند از دیمر برای تغییر تدریجی ولتاژ و کنترل نور به درجات مختلف نیز استفاده کنند.

PDLC شیشه را از مات به شفاف ن در میلی ثانیه تغییر می دهد. هنگامی که مات است، PDLC برای استفاده از حریم خصوصی، طرح ریزی شده و  است. PDLC معمولا نور مرئی را مسدود می کند. با این حال، محصولات بازتابنده خورشیدی،  اجازه می دهد تا نور مادون قرمز (که گرما ایجاد می کند) در زمانی که فیلم مات است بازتاب پیدا کند

ظرافت و کارایی ها از ویژگی  مهم  شیشه هوشمند هستند، که در اتاق های هتل، حمام،پارتیشن بندی و…برای ایجاد آرامش و فضای خصوصی و امن استفاده می‌گردد. در بیمارستان ها پرده های سنتی که در کنار تخت بیمار برای حفظ حریم خصوصی ایجاده شده  استفاده می‌گردد تحقیقات نشان داده این پرده ها حاوی باکتری هایی  هستند که باعث گسترش بیماری می‌شود که شیشه های هوشمند میتواند جایگزین این پرده ها شود علاوه بر جلوگیری از انتشار باکتری موجب می‌گردد تا عایق صدا هم گردد و حریم خصوصی بیمار بیشتر حفظ گردد.

روندهای شیشه حریم خصوصی که احتمالاً در دهه آینده وجود دارد عبارتند از:

  1. 1. دسترسی بیشتر

شیشه های هوشمند به استانداردی برای کنترل نور و دما در خودروهای با کیفیت و همچنین پنجره های ساختمان، به ویژه در املاک تجاری تبدیل خواهند شد.

 

  1. 2. افزایش استفاده در نمای داخلی و خارجی ساختمان

دیوارها و پارتیشن‌های شیشه‌ای هوشمند به‌عنوان محصولی برای طراحی فضای باز انعطاف‌پذیر، رشد خواهند کرد و بر جدا کننده  اتاق، که از شفاف به مات تغییر می‌کنند، تأکید می‌کنند. این خواسته های رقابتی برای دسترسی به نور طبیعی و حریم خصوصی را برآورده می کند

 

  1. 3. کاربردهای گسترده تر

شیشه‌های هوشمند به طراحی اشیایی مانند لوازم خانگی و سایر کالاهای تجاری گسترش خواهند یافت.

تعداد کمی از تولیدکنندگان شیشه های حریم خصوصی، فناوری واقعی PDLC یا SPD را در داخل یک فیلم شیشه ای هوشمند توسعه می دهند.

فهرست مطالب

ارتباط با ما

تهران ، خیابان شریعتی، بالاتر از خیابان خواجه عبداله انصاری، کوچه نورمحمدی

02125945

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *