شرکت مهندسی آدورا فراز آریا دوستدار همیشگی طبیعت

درب بیمارستانی ( درب بادبزنی )

یکی از انواع درهایی که بصورت تخصصی مورد توجه کارشناسان و مشاوران حوزه ابنیه و بیمارستان ساز می باشد درهای وردی بخش ها و یا جداکننده بخش های بیمارستان ها می باشد که می بایست از ویژگی خاصی برخوردار باشند تا بیماران و یا برنکارد و همچنین کادر درمان براحتی از آن عبور نمایند و همچنین بتواند در مواقع اضطراری در مقابل دود یا حریق احتمالی مقاوم باشند و مانع گسترش دود و یا آتش گردد و از گسترش حریق جلوگیری نماید.

درب های بادبزنی برای مکان های پرتردد که نیاز به باز و بسته شدن لنگه در از دو طرف می باشد مانند اتاق عمل و بخش های مربوط به آن در بیمارستان ها و هم چنین مکان های پررفت و آمد در ساختمان های عمومی استفاده می گردد. بر اساس تعاریف بین المللی، در محیطهای بیمارستانی، برای دسترسی آسان کلیه افراد، بخصوص افرادی که دارای توانایی جسمی کم می باشند ،دربهای بادبزنی بصورت لولایی به دو طرف فضاهای موجود امکان باز و بسته شدن را دارند. در عین حال در صورت بروز آتش سوزی اینگونه دربها علاوه بر سریعتر شدن فرار از یک بخش به بخش دیگر از گسترش آتش و دود به سایر نواحی جلوگیری می نمایند.

در طراحی اینگونه دربها با توجه به جهت حرکت درب به دو طرف، شیشه های نسوز در دربها بکار می رود تا هنگام عبور و مرور برای جلوگیری از برخورد درب با افراد در جهت مخالف، دید کافی وجود داشته باشد. هم چنین اینگونه دربها نسبت به درب ضد حریق پله فرار، دارای وزن سبکتری میباشند تا استفاده راحت تری برای افراد بوجود آورد. معمولاً دربهای بادبزنی شامل لولای مخصوص، شیشه دید و ضربه گیر وسط و پایین می باشند.

درهای بیمارستانی انواع مختلفی دارد که درهای ضد حریق با دستگیره های خودبازشو و خود بسته شو، درهای آنتی باکتریال، درهای ضد تشعشع، دربهای بازبزنی و … می باشد.بعضی از مشخصات دربهای بادبزنی با دربهای ضد حریق پله فرار مشابه می باشد، اما بطور کلی اینگونه دربها مشخصات ذیل را دارند:

جنس ورق لنگه های درب :از ورق فولادی یا فولاد گالوانیزه با ضخامت 1/25 میلیمتر با پوشش رنگ الکترواستاتیک

جنس ورق چهار چوب: ورق گالوانیزه با ضخامت 1/5 میلیمتر

مواد پرکننده داخل درب : پشم سنگ مخصوص با دانستیه kg/m۳۸۰ یا پشم سرامیک با دانستیه ۱۲۸.

در صورت نیاز به استفاده از مواد سازگار با محیط زیست پرلیت بعنوان پرکننده در اینگونه دربها استفاده می گردد.

رنگ آمیزی درب ها: پوشش رنگ دربها و چهارچوب ها با پوشش رنگی پودرهای کوره ای به روش الکترواستاتیک

تجهیزات درب ها: لولای فولادی ضدسایش با جهت حرکت بصورت ۱۸۰ درجه ، نواردودبند، دستگیره خروج اضطراری، شیشه مقاوم در برابر حریق

لنگه درب های بادبزنی بیمارستانی که با ورق فولادی تولید می گردد توسط پروفیل مقاوم سازی می گردد و با پشم سنگ، پشم سرامیک و یا هرگونه مواد معدنی ضد حریق پر می گردد و پس از لولا گذاری با رنگ پودری الکترواستاتیک وو یا رنگ آنتی باکتریال رنگ آمیزی می گردد.

یکی از قطعاتی که باعث تمایز درب های ضد حریق  بادبزنی بیمارستانی و درب های ضدحریق دولنگه که در راه پله استفاده می شود لولای این درب می باشد که به لولای بادبزنی و یا پروانه ایی معروف می باشد و این امکان را به درب میدهد که بتواند به هر دوطرف باز و یا بسته شود باید دقت نمود در زمان تولید حتما در محل هایی که لولا به لنگه و یا چهارچوب متصل می باشد دولایه و یا اصطلاحا دوبل گردد تا بتواند وزن لنگه درب را تحمل نماید.

در قسمت وسط و پایین درب های بیمارستانی  در دو طرف لنگه درب بیمارستانی از ورق های ضربه گیر استیل استفاده می شود تا در برابر ضربه هایی که از برخورد ویلچر و یا براکارد آسیب نبیند.

شیشه های دید دربهای ضد حریق بیمارستانی از ویژگی های خاصی برخوردار می باشد و مقاومت بسیاز زیادی در برابر ضربه و مخصوصا شک های حرارتی دارد و گاهی تا تحمل حرارت 1200 درجه سانتی گراد را تا 180 دقیقه دارد و در زمان حریق این امکان را میدهد تا حداکثر این زمان در برابر حریق مقاومت کند تا آتش نشان و نیروی های امدادی بتوانند حریق را مهار نمایند و از گسترش دود و حریق به سایر قسمت ها جلوگیری گردد.

دربهای بادبزنی بیمارستان معمولاً بر اساس استانداردهای مورد تایید آتش نشانی طراحی می گردند که استانداردهای رایج عبارتند از :

BS,UL, IFC, IBC, NFPA, ADA, DIN, IBC و …..

نصب درب های ضد حریق بادبزنی باید توسط نیروهای خبره و متخصص نصب گردد و درصورت نصب غیر استاندارد در برخی موارد این درب ها هیچگونه کاربردی ندارد. از مهمترین نکاتی که در باید در نصب دربهای بیمارستانی در نظر گرفته شود علاوه بر تراز و شاقول بودن درها فاصله قرار گیری دولنگه درب از یکدیگر از اهمیت خاصی برخوردار می باشد تا در مواقع استفاده از درها دو لنگه به یکدیگر برخورد نکنند و یا آنقدر از یکدیگر فاصله نداشته باشند تا در مواقع اضطراری و حریق، دود و آتش از میان به سایر بخش ها انتشار پیدا نماید.

فهرست مطالب

ارتباط با ما

تهران ، خیابان شریعتی، بالاتر از خیابان خواجه عبداله انصاری، کوچه نورمحمدی

02125945

آخرین مقالات

۴ نظر “درب بیمارستانی ( درب بادبزنی )

 1. علیرضا گفت:

  چه رنگ هایی مجاز به استفاده در این نوع درب می باشد؟

  1. آدورا گفت:

   با سلام و درود
   امکان استفاده از تمامی رنگ ها بر روی درب های ضدحریق مجاز می باشد اما رنگ رایج درهای حریق سفید و کرم می باشد.

 2. مسعود گفت:

  سلام
  جهت استعلام قیمت ممنون میشم راهنمایی کنید

  و مدت زمان تولید ۲۰ الی ۳۰ عدد درب چقدر هست؟؟

  1. آدورا گفت:

   با سلام و درود
   دوست عزیز جهت دریافت اطلاعات کاملتر لطفا با شماره ۰۲۱۲۵۹۴۵ داخلی ۱۰۱-۱۰۲ تماس حاصل بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *